Taupe (sivo braon)

Ova boja je dobila naziv po francuskoj reči koja označava krticu. U pitanju je sivo braon nijansa, često je zovu i topla siva. Kada je make up u pitanju, čisto siva boja često izgleda plavičasto, pogotovo na fotografijama.

Zahvaljujući taupe nijansi nećete imati taj problem. Ona u sebi ima taman dovoljno sive da ne bi bila topla i taman dovoljno smeđeg tona da ne bi bila metalno hladna.

Savršeno pristaje toplijim tipovima tena koje čisto siva boja čini starijim.

Pored toga, ističe tamnu boju oka, koju siva nijansa zatvara. Kada žene dođu u određene godine (čitaj 40 +), šminkanje postaje problem: crna je pregruba, braon ističe tamne kolutove oko očiju, a sve drečave i pastelne boje su previše mladalačke.

Tada taupe stupa na scenu i trebalo bi da bude njihov izbor, jedini i pravi. Kako na usnama, tako i na očima.

Mauve (sivo ljubičasta)

Poslednja decenija XIX veka, kada je slikarstvo u pitanju, naziva se Mauve dekadom. Tada su svi voleli ledeno ljubičastu boju koja je dobila naziv po cvetu Malva sylvestris.

Iako se danas pod rečju mauve podrazumeva čitav spektar ljubičastih tonova (a sve do jedne se nalaze na tom istom cvetu) i dalje se uvek misli na one vrlo hladne boje, najbliže sivoj.

Zamislite da ste u sivu temperu kanuli malo crvene – to je mauve.

Za razliku od taupe, ona je samim tim što je hladnija malo nezahvalnija za nošenje. Zahteva mlađu, zategnutu i čistu kožu, ali savršeno pristaje svetlim bojama očiju i dodatno pojačava njihov sjaj. Ukoliko ste već zašli u neke godine, možete je bezbedno nositi na noktima, ali što dalje od lica (pogotovo ako u sebi ima malo sedefa).  

Tekst: Branislava Kostić