Uručenjem nagrada najboljim fotografima na 18. konkursu "Press photo Srbija 2016" biće svečano zatvoren četvrti beogradski Festival fotografije "Vizualizator". Uz prigodan koktel, u Domu Omladine Beograda u četvrtak 24. novembra sa početkom u 19 časova biće predstavljeni izabrani radovi foto-reportera, nastali u toku 2015. godine.

"Press photo Srbija" ima dugu tradiciju i već 18 godina pomaže u afirmaciji srpskih fotografa angažovanih u medijima, a žiriranjem podstiče razvoj fotografije u našoj zemlji, etički pristup radu i visok nivo profesionalnosti, vodeći računa o dostojanstvu profesije.

foto: Igor Čoko  

Članovi žirija su činili Scott Brauer, američki fotograf, Dalibor Danilović, fotograf, Aleksandar Kostić, profesor na Fakultetu dramskih umetnosti, Aleksandar Kelić docent na Fakultetu primenjenih umetnosti, Thobias Fäldt i Klara Källström, švedski fotografi i Zvezdan Mančić, predsednik Centra za razvoj fotografije.

Glavnu nagradu PRESS PHOTO SRBIJA 2016 je dobio Marko Đurica za fotografiju "Potop".

foto: Marko Đurica ( POTOP)

U ostalim kategorijama nagrade su dobili:

Igor Čoko u kategoriji ŽIVOT REPORTAŽA za fotografiju "Zatvor";

Braca Nadeždić u kategoriji PORTRET za fotografiju "Portret dečaka";

Fadil Šarki u kategoriji VEST za fotografiju "Izbeglice";

Petar Marković u kategoriji ŽIVOT za pojedinačnu fotografiju iz serije "Porodica sa autisticnom decom ";

Marija Janković u kategoriji ILUSTRACIJA za fotografiju "Femicide retrospective 2015";

Marko Đurica u kategoriji VESTI REPORTAŽA za fotografiju "Evropa migranti".

foto: Marija Janković

Tribina „Selfi generacija, selfi nacija" prethodiće otvaranju izložbe sa početkom u 17:30, 24. novembra, u Domu Omladine Beograda.

Na tribini će se, između ostalog, govoriti o tome na koji način fotografija u digitalnoj eri utiče na ličnost, percepciju i razumevanje sveta i nas samih i kako to razumevanje i doživljaj sveta ima uticaj na samopouzdanje i samopoštovanje pojedinca. Ekspanzija selfi fotografija u svim sferama komunikacije povlači za sobom ova i druga bitna pitanja sociološkog, kulturološkog i ličnog karaktera. Potreba ljudi da zabeleže svaki segment svog delovanja kroz “selfi” fotografije omogućila je kreiranje mnogobrojnih “sopstvenih” realnosti, svako postaje “poznata ličnost” u svom idealno predstavljenom svetu i izdanju.

foto: Fadil Sarki

Fotoaparat je postao sredstvo za realizaciju ovih idealnih predstava. Selfi postaje nasušna potreba i stvara „veštački raj“ koji vodi ka savršenom ja u nesavršenosti života. Savremeni čovek će učiniti sve za savršeni selfi, hiljade lajkova i komentara na društvenim mrežama, a pritom zaraditi selfi lakat i neurozu.

Na tribini će učestvovati dr Zoran Milivojević, psihoterapeut, dr Milan Radovanović, profesor na Akademiji umetnosti u Beogradu, Igor Čoko, antropolog i fotograf, Goran Tomin, psiholog i psihoterapeut i Sonja Radivojević, master antropologije na temu društvenih mreža i selfie fotografija. Tribinu će voditi Zoran Stanojević, novinar RTS-a.