Test rukom

Tokom vežbanja postavite dlan na stomak, ako se ruka duže naviše i stomak se naduvava prekinite vežbu odmah, a ako se mišić kontrahuje, tj. ruka spušta, nastavite, na dobrom ste putu.

Kontrola karlice

Naša kičma ima prirodnu krivinu koju i nazivamo repom. Kada počnete da radite trbušnjake, veoma je važno da blagom kontrakcijom karlice ka unutra tu krivinu potpuno neutrališete i izravnate leđa do maksimuma. Osim što čuvate kičmu, na taj način dobićete i intenzivniji trening. 

Pravilno disanje

Važno je da organizam sve vreme bude dobro snabdeven kiseonikom, zato je neophodno da ritam udaha i izdaha bude pravilan. Kada radite trbušnjake, izdišite kada se krećete odozdo ka gore, tj. kada se približavaju nos i karlica. Ako radite neki drugi tip vežbi, neka vam na pameti bude to da prilikom većeg napora uvek izdišete.  

Istezanje

Većina trbušnjaka podrazumeva kontrahovanje mišića, a to znači da ih posle završenog trening treba istegnuti kako bi se vratili u prvobitno stanje. Skraćeni trbušnjaci utiču na držanje i teraju vas da se povijate ka napred, a to je ubica lepog držanja. Najlakša vežba za istezanja jeste dobro poznata „kobra“: lezite okrenuti licem ka podu. Noge malo razdvojite i prste stopala okrenite ka unutra. Stavite šake u visini grudi i izdignite ceo prednji deo tela zadržavajući karlicu i noge zalepljene za pod. Nije toliko bitno da glavu zabacite nazad, koliko je važno da grudima idete napred i što više razdvojite prostor između pupka i grudne kosti. 

Tekst: Branislava Kostić