Pošto je moje lice počelo da se masti, pokušala sam sve da bih to zaustavila: umivala se tri, četiti puta dnevno, puderisala ga na svakih sat vremena, menjala način ishrane...

Kada su mi kazali da je jedini lek za masnu kožu ulje za lice, nisam mogla da verujem. Masnoću staviti na masnu kožu? To nije nešto što bi iko želeo da duplira! Ali, filozofija je sledeća – ako skinete ulje koje koža sama pravi, ona šalje signal lojnim žlezdama da je „gola“ i da joj je potrebna pomoć. Zato nam se svima desilo da nam lice posle upotrebe agresivnih proizvoda za čišćenje još više prosijava. Sa druge strane, ako na masnu kožu stavite ulje odmah posle čišćenja, ona neće imati potrebe da proizvodi svoje jer će dobiti sve što joj treba. Nije svaka masnoća loša, a pogotovo ne ona u uljima za negu lica koja su sve dostupnija na našem tržištu.

(Anti-age saveti: Kako nadmudriti godine?)

Ona sadrže esencijalne zasićene kiseline neophodne da bi koža ostala hidrirana. Takođe, ulja služe kao lipidna barijera kože i čuvaju je od ekstremnih klimatskih uslova, kako od velike hladnoće, tako i od toplote. Ako nanesete ulje i pre anti-age kreme, njegovi molekuli ponašaju se kao mali Trojanski konji koji potpomažu unošenje aktivnih sastojaka (retinola, vitamina C) dublje u kožu. Ulja za lice nemojte mešati sa esencijalnim uljima, u pitanju su potpuno različiti proizvodi.

(Tri svakodnevna rituala za čišćenje lica)

Ako na proizvodu ne piše da može da se koristi na licu, nemojte to ni činiti jer možete napraviti više štete nego koristi. Prilikom kupovine obratite pažnju da ulja za lice budu što čistija, a dobra su ona od: argana, jojobe, šipka, semena kajsije, majorana, avokada, makadamija oraha i nevena. Iako vam se cena u trenutku bude učinila visoka, ne brinite, u pitanju su izuzetno koncentrovane formule, pa su vam je i kap/dve dovoljna količina za celo lice. Ulja za lice jesu proizvodi koji bukvalno vrede svaki dinar.

(Za hidriranu kosu i brži rast: 3 razloga da koristite maslonovo ulje)

Tekst: Branislava Kostić