Cena legendarne torbe varira zavisno od materijala od kojeg je napravljena, a to bi, grubo rečeno, bio raspon između 9 i 150 hiljada dolara. Torbe se dostavljaju buticima modne kuće Hermès u nepredviđenim terminima i ograničenim količinama, tako stvarajući famu i ekskluzivnost.

Međutim, veoma je zanimljiva priča kako je sve počelo. 1981. godine, tokom leta, na relaciji Pariz-London, izvršni direktor Jean-Louis Dumas sedeo je pored glumice i pevačice Jane Birkin. Ona je odložila svoju slamnatu torbu u pregradu iznad glave, ali je iz nje odjednom sve ispalo i Jane se požalila kako već godinama ne može da nađe adekvatnu kožnu vikend torbu. Dve godine nakon toga Jean-Louis je za Jane kreirao savitljivu torbu baziranu na dizajnu koji datira iz čak 1892. godine. Od tada, torba dobija status ikone.

“Birkinke” prolaze kroz proces izrade koji je do tančina isplaniran i što je najvažije kupac ne plaća samo torbu kao gotov proizvod, već čitav ručni rad. Svaka torba napravljena je u skladu sa različitim idejama kupca - bilo da je od kože guštera, krokodila, noja ili teleta; bilo da je bebi plava, maslinasto zelena, drap, bela, marinsko plava, narandžasta; bilo da su drškice od zlata ili paladijuma; bilo da je sa ugraviranim dijamantima - cena torbe zavisi upravo od ovih karakteristika, a zanimljivo je da su manje torbe skuplje od torbi većih razmera. Svaka torba ima bravu i ključić. Katanac se nalazi na kratkom kožnom konopcu koji se naziva “clochette”, a visi sa glavne drške za ruke. Unutašnjost torbe, obložena jagnjećom ili kozijom kožom, odaje osećaj luksuza i sofisticiranosti. Na kraju procesa stavlja se Hermès logo i kod majstora. Na taj način serviseri će tačno moći da vide ko je pravio torbu i poslati je istom majstoru u slučaju popravke. Hermès takođe nudi "spa tretman" za preterano nošene “Birkinke”.

Za izradu jedne torbe potrebno je tri do četiri dana, a majstori koji su mahom završili parisku kožarsku školu "Ecole Gregoire – Ferrandi" koriste alat, koji je star oko 150 godina i snagu svojih ruku. Jedan majstor može praviti maksimalno četiri modela Hermès torbe, dok onaj koji se bavi izradom najskuplje Birkinke od krokodilske kože, mora imati petogodišnje radno iskustvo sa običnim modelima. Zbog pedantne izrade šivenja, brušenja, poliranja i farbanja ova torba definitivno opravdava svoju cenu i ekskluzivitet.

“Birkinka” je jedna od najprepoznatljivijih torbi u modnoj industriji. Jako je tražena, a lista čekanja za nju u jednom trenutku dostigla je šest godina! Međutim, u aprilu 2010. godine Hermes je objavio da liste čekanja više neće postojati, pošto će povećanjem kapaciteta proizvodnje uskoro biti dostupnije.

Ručno napravljena kožna torba modne kuće Hermès, koja je ime dobila po glumici Jane Birkin, već više od dvadeset godina predstavlja statusni simbol i kraljicu svih torbi.