Žene koje više puta tokom života skinu kilograme, pa se ubrzo vrate na staru težinu, a neretko i dobiju još više na težini, imaju i do 66 posto veći rizik od smrti od srčanih bolesti, utvrdili su stručnjaci.

Pritom se ne tvrdi da je jo-jo efekt glavni krivac za to nego samo da postoji povezanost između jo-jo efekta i više stope smrtnosti od srčanih bolesti, među ženama koje su često na dijeti i kod kojih težina često varira, u odnosu na opštu žensku populaciju. 

Takođe, studija predstavljena nedavno na godišnjoj konferenciji američkih psihologa pokazala je da žene koje pribegavaju brzim dijetama mogu da pate od anksioznosti i opsesije, ali od privremenog nedostatka vitamina i minerala. Postoje i istraživanja koja su pokazala da česte dijete nakon kojih se ubrzo vratimo na staro mogu biti uzrok porasta krvnog pritiska i holesterola, kao i da mogu loše delovati na žuč. 

Zbog toga skidanju kilograma treba pristupiti ozbiljno, da mršavljenje bude rezultat promene nezdravih navika i rutine: Treba početi organizovano planirati obroke, ne preskakati ih, kuvati kod kuće i slično. 

Potrebna je i pojačana telesna aktivnost, a nije loše ni uvesti u svakodnevicu kratke vežbe dubokog disanja i opuštanja, da smanjite nervozu zbog koje često posežemo za hranom i kad nismo gladni. Počnite sa uvođenjem zdravog doručka, a na posao ponesite voće ili orašaste plodove za međuobrok, kao I laganu salatu od povrća ili sendvič od tune za ručak. 

Penta je u tome da imate više manjih obroka tokom dana kako se ne bi dogodio nagli pad šećera u krvi i da vas glad ne bi naterala da opet posegnete za pecivom. Držite se toga tri-četiri nedelje, dok ne uđete u naviku, a u međuvremenu postupno uvodite zdrave namirnice za večernji obrok te zdravije deserte poput voćne salate i kompota zaslađene stevijom ili medom.

Naučite i da jedete sporije, posvetite se žvakanju jer će mozak pre dobiti “poruku” da vam hrana više nije potrebna.

Pogledajte na sledećoj stranici 5 saveta kojih bi bilo dobro pridržavati se:

PageBreak

1. Čaša vode 

Kad ste gladni, popijte čašu vode i pričekajte - simptomi gladi i žeđi su slični: niska energija, smanjene kognitivne funkcije i loše raspoloženje. Ukratko, lako ih je zameniti, pa često posegnemo za hranom i onda kad nam ona nije potrebna, samo zato što smo žedni, pogotovo ako su nam pri ruci grickalice. 

2. Jabuka 

Jabuka na dan čuva od doktora, više jabuka čuva vitkost - idealno bi bilo pojesti jabuku pola sata pre obroka jer potiče osećaj sitosti. Sličan efekt ima i tanjur supe pre glavnog jela. Osim toga, jabuka je puna vlakana i vode, pa je idealna za grickanje. 

3. Avokado i grašak 

Birajte namirnice koje zasićuju – npr. mahunarke (kao što su grašak - istraživanja pokazuju da daju i do 30 posto veći osećaj sitosti u odnosu na druge namirnice iste kalorijske vrednosti), žitarice (zob, ječam, smeđa riža) ili neke vrste voća (pojedete li pola avokada uz ručak, nakon tri sata imaćete 25 posto manju želju za grickalicama u odnosu na one koji pojedu kolač, pokazalo je istraživanje). 

4. Čili i đumbir 

Koristite čili i đumbir - kapsaicin iz ljutih papričica ubrzava metabolizam, a neke studije upućuju na to da pomaže i u kontroli apetita. Slično deluje i đumbir. Dodavanjem 1/4 kašičice čilija u prahu jelu povećava se osećaj sitosti, pa će ukupan unos kalorija tokom dana biti i do 25 posto manji, pokazuju istraživanja. 

5. Kakao 

Ne odričite se slatkog, samo pametno - studija objavljena u američkom časopisu za dijabetičare pokazala je da su ljudi koji su pre obroka pojeli dve do tri kockice crne čokolade tokom obroka pojeli i do 17 posto kalorija manje. Birajte čokolade koje sadrže više od 60 posto kakaoa.

Izvor: Superzena.b92.net

Zapratite ELLE na Instagramu i prvi dobijte sve insajderske informacije magazina ELLE >>>https://www.instagram.com/elleserbia/